Energimærkningsordningen viser vejen for forbrugeren

Den nye energimærkningsordning som nu bliver indført for vinduer er et kærkomment initiativ som skal hjælpe forbrugeren til at finde rundt i en efterhånden ufremkommelig jungle af vinduestermer, forkortelser og tekniske beregninger.


Energimærkningsordningen ligner den der kendes fra hårde hvidevarer og indføres i øjeblikket på flere og flere områder. Målet med ordningen er at hjælpe kunderne til at identificere de bedste produkter ved at bestemme hvor energiforbrugende et produkt er og rangere det efter energiforbrug ved hjælp af et simpelt bogstav A, B, C osv.

Outline Vinduer bakker op om energimærkningsordningen


Outline Vinduer er blandt de første som har sluttet sig til ordningen som er frivillig, så de enkelte vinduesproducenter bestemmer selv hvorvidt de ønsker at deltage. ”Vi er glade for, at ordningen endelig bliver indført på vinduer, da det vil gøre det nemmere for os at kommunikere og gøre det synligt overfor forbrugeren, hvor gode vores produkter egentlig er energimæssigt”, siger adm. direktør Mads Storgaard Mehlsen. ”Tidligere har det kun været muligt ved at oplyse u-værdier, g værdier osv. som er termer der er svære at gennemskue for den private forbruger”, fortsætter han.

Firmaet forventer da også, at den landsdækkende Go’ Energi kampagne som også har fokus på vinduer og døre kan være med til at sætte skub i efterspørgslen på energirigtige vinduer og døre. Outlines adm. direktør slår fast, at det er vigtigt at forbrugerne får øjnene op for, at valget af de rigtige vinduer kan være med til at bidrage med en væsentlig besparelse på varmeregningen.

Nyt energieffektivt træ/alu vindue


Outline Vinduer har netop lanceret deres nye energieffektive Træ/Alu Energy vindue som er et produkt i energiklasse A der bidrager med en positiv energibalance. Vinduet er i stand til at forsyne huset med gratis solenergi til bygningens opvarmning. Vinduer der er A-mærket tilfører mere gratis energi fra solen end der forsvinder ud som varmetab. Det vil kunne mærkes på pengepungen, da varmeforbruget kan minimeres betragteligt ved at skifte de gamle vinduer ud med nye energimærkede vinduer.

Energimærkningsordningen rangerer således, at kun produktsystemer der bidrager med energi, ved at være enten meget godt isolerende og/eller have et stort energibidrag af solenergi får et A mærke, mens de øvrige produktsystemer mærkes med B eller C. I henhold til bygningsreglementet er C-klassen den laveste klasse der må sælges til almindelige bygninger. Outline Vinduer tilbyder vinduer i både A, B og C klassen for at ramme markedet med alle typer produkter.

Høj isoleringsevne kan skabe udvendig kondens

 

De nye 3-lags vinduer er i dag så effektive i deres evne til at isolere og holde varmen inde i huset, at der i nogle tilfælde kan opstå kondens udvendigt. Det sker pga. den høje isoleringsevne som gør, at den udvendige rude ikke bliver så varm, da varmen indefra ikke trænger ud i lige så høj grad. Det er naturligvis en stor fordel, da man så ikke fyrer for gråspurvene. Skyggesiderne hvor solen ikke kan hjælpe til med at fjerne duggen udvendigt, var det førhen varmen indefra som var med til at mindske udvendig kondens. Udvendig kondens kan netop være tegn på et velisoleret vindue.

Outline Vinduer A/S   Fabriksvej 4   Box 80   9640 Farsø   T +45 9721 6000   F +45 9721 6077