Har du spørgsmål?

Har du brug for input til dit projekt eller spørgsmål om vores produkter, så er vi klar – uanset om det er stort eller småt.

Kontakt os

Vælg en vinduestype, der passer – spørg fagmanden

Det er svært at definere én bestemt arkitektonisk stilretning for denne periode. Nogle huse blev bygget med relativt små vinduer, mens den minimalistiske arkitektur og store vinduesfacader vandt frem i slutningen af 90’erne. Du bør altid søge at være tro mod husets arkitektur og bevare eller genskabe husets oprindelige udseende.

Outlines B-mærkede 2-lags TRÆ/ALU-serie vil oftest være et oplagt valg. Dog bør du overveje en A-mærket 3-lagsløsning, hvis der er tale om større vinduesarealer, der går til gulv, og hvor møbleringen naturligt er tæt ved vinduerne. En 3-lagsløsning giver en øget komfort i form af højre temperatur umiddelbart inden for ruderne, og dermed vil følelsen af træk/kuldenedfald minimeres væsentligt.

Lad dig inspirere her på siden eller bestil vores inspirationskatalog!

Bestil katalog

FAKTA

  •  90’erne var præget af forskellige stilretninger – individuelle løsninger vandt indpas
  • B-mærkede 2-lags TRÆ/ALU-vinduer er ofte et oplagt valg
  • Overvej A-mærkede 3-lags vinduer, hvis der er tale om større vinduesarealer