Glædeligt gensyn med fiktivt feriested:
Badehotellet opføres med klassiske elementer fra Outline Vinduer
Der er ægte feriestemning og nostalgi for alle pengene på Badehotellet, som netop er åbnet på Oplevelsescenter Nyvang ved Holbæk. Det velkendte, men fiktive badehotel fra den ikoniske tv-serie er for første gang opført i virkeligheden og breder sig over 900 kvadratmeter fordelt på tre etager med originale dekorationer og kulisser fra filmstudierne, mens de småsprossede døre og vinduer kommer fra den danske vinduesproducent Outline Vinduer.
Hvordan bygger man et badehotel, som hele Danmark kender indgående, selv om det aldrig har eksisteret i virkeligheden? Det ved de på Oplevelsescenter Nyvang ved Holbæk, hvor det legendariske Andersens Badehotel fra tv-serien netop er opført og åbnet for publikum. Serien, der kørte over ti sæsoner på TV 2, er optaget i filmstudier, så Badehotellet på Nyvang er første gang opført helt fra bunden med samme visuelle identitet og planløsning, som man kender fra serien – og med de originale kulisser, dekorationer og rekvisitter.
- Det har været en sjov og udfordrende opgave at skulle bygge noget, som rigtig mange har et klart billede af, selv om det indtil nu blot har været en illusion i en tv-serie. Hotellet er en helt ny bygning, som skal ligne en over 100 år gammel ejendom. Samtidig skal den leve op til moderne krav til brandsikring, flugtveje og tilgængelighed. Vi har opført hotellet i en totalentreprise i tæt og godt samarbejde med både arkitekter, bygherre og leverandører, herunder Outline Vinduer, som har leveret døre og vinduer til Badehotellet, siger Emil Bergstrøm Hansen, tømrermester og direktør i EBH Byg.

Outline Vinduer producerer sine døre og vinduer i Farsø i Nordjylland, og de udendørs optagelser til tv-serien er ligeledes filmet i det nordjyske, blandt andet i det smukke klitlandskab ved Slettestrand. Der er derfor også ydmyg glæde at spore hos vinduesproducenten, som har leveret i alt 76 elementer i form af blandt andet trævinduer og terrassedøre med små sprosser, der er tro mod stilen i både tv-serien og i byggemoden i perioden 1928 til 1946, som seriens handling strækker sig over.
- Vi er meget stolte over at kunne bidrage til et projekt, der bringer en del af dansk historie til live. At vores vinduer og døre produceres i Danmark – og sågar i Nordjylland, hvor serien foregår – passer naturligt ind i fortællingen om Badehotellet og understøtter de danske håndværkstraditioner og den kulturarv, som projektet repræsenterer, siger Janni Christensen, kundecenterchef hos Outline Vinduer.
Badehotellet på Oplevelsescenter Nyvang breder sig over 900 kvadratmeter fordelt på tre etager, hvor man blandt andet kan besøge den indbydende spisesal, den hyggelige dagligstue og værelsesgangen på førstesalen. Badehotellet har netop slået dørene op for publikum, og hos oplevelsescentret glæder man sig ligeledes over realiseringen af det folkekære feriested, der er det største projekt i Nyvangs historie.
- Badehotellet er ikke et museum om tv-serien. Det er en levende bygning, der skal bidrage til danskernes forståelse af feriekultur og hverdagsliv i midten af det 20. århundrede. Vi har fået mulighed for at give kulisserne og dekorationerne fra Risbystudierne, hvor tv-serien er optaget, et rigtigt og blivende hjem, og det hjem er Nyvang. For os giver det al mulig mening at lade de fysiske rammer fra serien understøtte det, vi i forvejen formidler om livet i Danmark fra omkring 1930 til 1959. Vi håber, at alle, der har fulgt serien, kan se det smukke samspil, siger Mie Ellekilde, formidlingschef og historiker ved Oplevelsescenter Nyvang.

Vi er meget stolte over at kunne bidrage til et projekt, der bringer en del af dansk historie til live. At vores vinduer og døre produceres i Danmark – og i Nordjylland, hvor serien foregår – passer naturligt ind i fortællingen om Badehotellet og understøtter de danske håndværkstraditioner og den kulturarv, som projektet repræsenterer. Janni Christensen, Kundecenterchef, Outline Vinduer